Hall of Shame

Ekoterorismus má slavnou historii plnou nezapomenutelných triumfů. Nahlédněte do zelené Síně slávy!

Vytáhli jsme z lidí čtvrt bilionu na zelenou energii

25. 10. 2017

V České republice sice moc nesvítí ani nefouká, Labe má do Amazonky daleko a polnosti už nemohou být žlutější. Přesto se tu mimořádně daří obnovitelným zdrojům energie! Pravda, na instalovaném výkonu to moc vidět není, o skutečně vyrobené elektřině ani nemluvě. Ale na dotacích je to vidět jednoznačně. Celkem bylo na podporu takzvané zelené energie od roku 2006 do konce roku 2016 vyplaceno téměř 250 miliard korun. Solární a větrné elektrárny přitom dohromady dokážou vyrobit jen 2,7 % elektřiny.

Vyřešili jsme brutální diskriminaci v londýnském metru

17. 8. 2017

Homosexuálové, transexuálové, bisexuálové, trisexuálové, zástupci fluidního genderu a bezpohlavní jedinci se konečně dočkali. Londýnský dopravní podnik konečně zrušil tu ohavnou diskriminaci v metru spočívající v oslovení cestujících "Dámy a pánové". Tento pozdrav nebyl dostatečně vstřícný k osobám s menšinovou pohlavní orientací, a proto byl nahrazen neutrálním "Dobrý den všem". Zrevidované oslovení bude použito ve všech předem nahraných oznámeních v sítích londýnské MHD, i když zaměstnanci prý mohou občas oslovení Dámy a pánové použít. Když to bude moc často, budou napomenuti, ať to nedělají.

Jedna z největších průmyslových zón v ČR zeje prázdnotou

5. 4. 2017

Zablokovali jsme rozvoj průmyslové zóny u Holešova. Na ploše 360 hektarů dnes sídlí pouze 4 firmy, jsme tedy na nejlepší cestě ke zmaření dvoumiliardové investice a vrácení dotací na výstavbu zóny. A jak se nám to vlastně podařilo? Stačilo pořád opakovat, že na místě je zdroj podzemní vody. Lidé mají špatnou paměť, takže si nikdo moc nevzpomněl na to, že v lokalitě dřív bylo letiště se zásobníky na letecké palivo. A naštěstí nikomu nedošlo ani to, že celé Otrokovice a Napajedlsko stojí na úplně stejném podloží. Zlínský kraj se už dnes potýká s prakticky nejnižší průměrnou mzdou, zvýšenou nezaměstnaností a postupným úbytkem obyvatel. V holešovské zóně viděla řada místních obyvatel, politiků i podnikatelů jednu z mála nadějí, jak to změnit.

Zkrouhli jsme Temelín na dva bloky

The Legend

Málokdo ví, že o dostavbě jaderné elektrárny Temelín se v současnosti hovoří hlavně kvůli nám. Byli jsme to totiž my, kdo na začátku 90. let přiměl vládu snížit počet bloků z původně plánovaných čtyř na dva. Byl to husarský kousek, protože jaderná energie je bezemisní, a tedy v podstatě ekologická. Nicméně stačilo se spojit s Rakušany, zahrát na "černobylskou" strunu a veřejné mínění bylo naše. Naštěstí tehdy nikomu nedošlo, že chybějící bloky jako stabilizační prvek přenosové sítě se stanou v budoucnu jedním z argumentů pro modernizaci uhelných elektráren. Díky šikovnému manévru z "devadesátek" jsme si tedy otevřeli cestu k pozdějším útokům na fosilní energetiku.

Zpozdili jsme výstavbu Nexenu v Trianglu

4. 1. 2017

Až o několik měsíců se nám podařilo zdržet zahájení výstavby jihokorejské společnosti Nexen v průmyslové zóně Triangle u Žatce. Prostřednictvím opavského spolku Tiché Žatecko jsme napadli povolovací proces a odvolali jsme se proti vydání územního rozhodnutí, které vydal stavební úřad v Žatci. Argumentujeme dvěma desítkami důvodů, například že úřad rozhodoval na základě nedostatečných a nevhodných podkladů. Zároveň jsme rovnou podali námitku na podjatost Krajského úřadu Ústeckého kraje, který by měl o odvolání rozhodovat. Továrna na výrobu pneumatik má vytvořit v regionu více než 2000 pracovních míst. Slavnostní zahájení výstavby sice proběhlo už v roce 2015. Díky našim obstrukcím však investor stihl realizovat zatím pouze terénní úpravy. Z tohoto důvodu se termín zahájení výroby posouvá z roku 2018 minimálně na rok 2019.